Kültür mantarı aslında özel yöntemlerle yetiştirilen mantarların tümünü kapsayan bir terimdir. Ancak ülkemizde yaygın olarak üretilen ve tüketilen Kültür mantarının Latince ismi Agaricus Bisporus'tur.
Toprağın üstündeki rengi beyaz renkli bir saptan ve şapkadan oluşan bu tür, mutfaklara sıklıkla misafir olmaktadır.
Kültür mantarının kullanıldığı sayısız farklı reçete çeşidi vardır. Sotelerden soslara, çorbalardan risottolara, makarnalardan sandviçlere kadar binbir farklı yemekte kültür mantarı kullanılabilir.
Kültür mantarı kendisi için gerekli tüm besin maddelerini bulunduğu ortamdan hazır olarak almaktadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam çeşitli bitkisel organik maddelerin (sap, saman, yaprak vb.) ayrıştırılması ve bazı elementlerin ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanmaktadır. Özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde "Kompost" denir.
Mantarların belirli sıcaklık, nem e havalandırma gibi belirli istekleri olmaktadır. Bu şartlar sağlandığı taktirde yıl boyu mantar üretimi gerçekleşebilir.
Mantarlar farklı gelişim evrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptirler.
Biz Turalar Mantar olarak sizlere yıl boyu üretim yaptırarak kazanç sağlamak ve her türlü imkanımızı sizlere sunmaktayız.

Misel Gelişme Evresi
Mantar misellerinin komposta ekiminden misellerin kompost içerisinde ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı evredir. Bu evrede misellerin gelişmesi için kompostt içerisindeki optimum sıcaklık 23°-25°, oda nispi nemi de %80-90 oranında olmalıdır.
Bu sıcaklık evresinde misel ön gelişme evresi 12-15 günde tamamlanır.
Örtü Toprağı Evresi
Gelişme dönemini bitiren %75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine dezenfekte edilmiş takriben 3,5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompostun yüzeyine serilir.
Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20° civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra sıcaklık 15°-17°'ye düşürülmelidir. Nem ise %80-90 olmalıdır.
Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı taktirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. 30-60 gün süre ile verime devam eder.
Bu aşamadan sonrası "Hasat" olarak adlandırılır.